Kronika


Historické počátky stolního tenisu ve Všetatech spadají do roku 1960. Tomu předcházejí schůzky nadšenců pro tento sport v garáži zakladatele všetatského tenisu Jaromíra Břízy. Ten se stává jeho předsedou, trenérem a zároveň rozhodčím. Družstva soutěží jako smíšená a to ve složení čtyři muži a dvě ženy. Mezi prvními členy byli J. Bříza, J. Urban, K. Jandourek, J. Jandourek a J. Fabian. Ženy reprezentovaly J. Černá, M. Cikánková a V. Nováková. Začalo se připravovat i družstvo žáků, které později vybojovalo řadu vítězství a řadí se mezi ty nejúspěšnější ve Všetatech. Patří mezi ně J. Bíba, B. Koníček, V. Kohl a V. Januška. Někteří jednotlivci se prosadili v okresním, krajském, ale i v republikovém přeboru.

Nástupcem J. Břízy se stal Vincenc Januška, který ač stolní tenis sám nikdy nehrál, vychoval výborné hráče, jakými později byli J. Michal, P. Januška, P. Hnilička. Ti to hráči zopakovali úspěchy svých předchůdců a udrželi vysoké renomé všetatského stolního tenisu. Osobnost V. Janušky byla oceněna v anketě OV ČSTV a týdeníku Nové Mělnicko titulem nejlepší trenér okresu mezi všemi sporty regionu.

Nástupcem V. Janušky se stala další velká osobnost Jiří Fabian. Pod jeho vedením vyrůstali další úspěšní žáci P. Rubín, M. Dráb a J. Fabian mladší. V letech 1991 - 1998 byl J. Fabian předsedou TJ Sokol Všetaty a plných 16 let předsedou okresního svazu stolního tenisu a byl až do roku 2000 předsedou okresního výboru ČSTV. Za svou práci byl J. Fabian oceněn v anketě o nejlepšího trenéra okresu mezi všemi sporty regionu.

V roce 1998 přestupují J. Fabian starší a mladší do tišického oddílu z důvodu neshody s novým výborem jednoty. O rok později dostává stolní tenis ve Všetatech tu nejtvrdší ránu. Ačkoliv se Ludvík Kůs snaží pokračovat v činnosti oslabeného oddílu i za cenu, že ho tvoří přespolní hráči, všechny jeho snahy končí nezdarem i pro pokračující neshody s dalšími sportovními sekcemi v sokolovně a oddíl stolního tenisu se tak rozpadá.

Nad obnovením oddílu stolního tenisu se začíná uvažovat až na začátku roku 2013 a to na popud hospodáře jednoty A. Pokorného, který se domlouvá s V. Jelínkem, který v té době hraje rekreačně stolní tenis na galerii sokolovny. Tam je trvale postaven jeden stůl v rámci chodu restaurace. Jednota proplácí nákup tří stolů a oddíl začíná pravidelně trénovat. Mezi prvními členy novodobé historie všetatského stolního tenisu jsou V. Jelínek, J. Bíba, V. Müller, A. Pokorný, M. Urban, P. Moulis, D. Kubíček a P. Januška.

Celý rok 2013 je ve znamení tréninku a vylepšování hracích podmínek. Je proveden nábor nováčků a mládeže. Náhoda tomu přeje, aby A. Pokorný dal řeči s L. Kůsem a navrhl mu, zda by se nepřidal k péčí o mládež. Smutnou zprávou je, že ze zdravotních důvodů končí s přípravou V. Jelínek. A přicházejí radosti z pokroků a zklamání z odpadlých mladých. Nakonec vydrží jen jediný V. Primáč a ten se o tři roky později v Nelahozevsi stává ve dvouhrách okresním přeborníkem v kategorii starší žák. Objevují se ale i další nové byť už starší naděje J. Holeček, J. Němeček, L. Hejla.

Čtvrt století bez stolního tenisu ve Všetatech končí v polovině roku 2014 kdy se nově vzniklý oddíl rozhoduje, že přihlásí dvě družstva do okresní soutěže. Role organizačního pracovníka se ujímá A. Pokorný. Družstvo TJ Sokol Všetaty "A" má možnost na základě svých historických výkonů začít hrát rovnou RP1 a družstvo TJ Sokol Všetaty "B" začíná ve RP2. L. Kůs v té době hraje za Sokol Mělník Pšovka ve stejné třídě, ale se všetatským oddílem trénuje a na domácích zápasech má roli hlavního rozhodčího.

První sezóna 2014/2015 skončila pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" umístěním v RP1 na pěkném 7. místě, což je na "nováčka" v soutěži velmi dobrý výsledek. Družstvo TJ Sokol Všetaty "B" sestavený většinou ze začátečníků, mělo ve své soutěži nižší metu. Neskončit poslední. To se jim nakonec podařilo. V posledním zápase v Mlékojedech poslali na poslední místo právě domácí družstvo. Je třeba vyzdvihnout J. Holečka s jeho bodovou výtěžností v jednotlivých zápasech a raketovým postupem v žebříčku na 14. místo. Ocenění si také zaslouží L. Kůs za roli rozhodčího na všech domácích zápasech obou družstev. 

V druhé sezóně 2015/2016 bude za TJ Sokol Všetaty "A" hrát domácí odchovanec a navrátilec P. Rubín, který byl společně s J. Fabianem mladším tahounem družstva TJ Sokol Tišice "A" v RP1. Další velmi silnou posilou pro všetatský první tým bude příchod M. Kulíška, který byl posledních několik sezón oporou oddílů Sokol Dolní Beřkovice a TJ Start Mlékojedy. Obě všetatská družstva jsou přihlášena do RP1 a do Českého poháru, ale bohužel ani jedno družstvo později nepostoupí do dalšího kola. 

Druhá sezóna 2014/2015 v RSST skončila pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" obrovským triumfem, totiž mistrovským titulem v RP1. Všetatský první tým vyhrál v posledním kole nad TJ Kralupy "B" a tím potvrdil své umístění na prvním místě nejvyšší okresní soutěže o pouhý bod před TJ Sokol Tišice "A". A zároveň si tím zajistilo postup do krajské soutěže KP2B. Družstvo TJ Sokol Všetaty "B" skončilo na předposledním místě s jedinou výhrou a jak se později ukáže znamená to jeho návrat do RP2. Roční zkušební doba v RP1 ale určitě přinesla své ovoce. 

Od března 2016 zahájil činnost Kroužek stolního tenisu v základní škole ve Všetatech, který chce objevovat mezi žáky mladé talenty, vytvořit žákovské družstvo pro regionální soutěž staršího žactva a připravit je na pozdější plnohodnotné začlenění do oddílu. Na výchově mladých stolních tenistů se podílejí J. Bíba, A. Pokorný, V. Primáč, L. Hejla a L. Kůs. Oddílový rozhodčí a trenér mládeže L. Kůs je konečně po přestupu oběma nohama ve Všetatech. Tedy nejen jako trénující člen, ale rovněž i jako hráč hájící naše barvy v RP2 v nově vzniklém družstvu TJ Sokol Všetaty "C". 

Velkou předsezónní posilou pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" se stává Z. Růžička, bývalý divizní hráč z TJ Sokol Čečelice. A protože je krajská soutěž pro hráče z okolí magnetem, přilákala další dva hráče, minimálně na sezónu. Roční "azyl s návratem" má ve Všetatech P. Malý a Z. Bízek z oddílu SK Mšeno. Z jednání se zástupci tišického družstva o vytvoření společného formátu družstva, nakonec sešlo a přestup Z, Válka a P. Jelínka se tak nekonal. Ale zrodila se jiná dohoda. Došlo k převedení poloviny prvního mlékojedského družstva na půdu Všetat a tím k vytvoření společného družstva TJ Sokol Všetaty-Mlékojedy "B" pro soutěž RP1.

Velmi smutná zpráva přišla dne 23.11.2016 ve večerních hodinách, kdy zemřel kamarád, spoluhráč, člen oddílu stolního tenisu TJ Sokol Všetaty, bratr Ludvík Kůs. Zemřel na následky srdečního infarktu, který jej postihl během činnosti, kterou měl tak rád. Během utkání RP2 mezi družstvem TJ Sokol Všetaty "C" a SK Mšeno ve stolním tenisu. Poslední rozloučení s naším kamarádem proběhlo s naší účastí v Urnovém háji ve Všetatech. Ludvo, budeš stále v našich srdcích a děkujeme za vše.

Třetí sezóna 2016/2017 skončila pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" umístěním v KS2B na 9. místě, když si ve vyřazovací části Play Out poradilo s oddílem TJ Sokol Mnichovo Hradiště C. Družstvo TJ Sokol Všetaty-Mlékojedy B se umístilo v RP1 na velmi pěkném 4. místě a po úspěšné sezóně se vedoucí J. Chalupa a K. Polák rozhodli pokračovat ve Všetatech. Družstvo TJ Sokol Všetaty "C" skončilo na postupovém 2. místě v RP2 a zajistil si tak pro příští sezónu soutěž RP1. Tento krok předznamenal vznik nového družstva pro příští sezónu.

Družstva TJ Sokol Všetaty "A" a TJ Sokol Všetaty "B " budou hrát krajské soutěže KP1 a KP2. Družstva TJ Sokol Všetaty "B" a TJ Sokol Všetaty "C" budou hrát soutěž RP1. Z oddílu sice odešli L. Hejla, P. Malý a Z. Bízek, ale řady všetatského oddílu posílilo hned šest nových hráčů, L. Ducháčková, D. Franěk, M. Boháč, L. Kočiš, A. Novák a V. Kovacs a vzniklo nové družstvo TJ Sokol Všetaty "D". Dále pokračovala příprava družstva nejmladších na první žákovskou sezónu už v prostorách všetatské sokolovny. Mezi mladé naděje patřila L. Bartoníčková, T. Jablončík, A. Kůsová, V. Kopecký, M. Přibyl, S. Trnková, Š. Trnka, M. Bareš, A. Tůma, A. Filip a M. Kulíšek. 

Čtvrtá sezóna 2017/2018 skončila v soutěži KS1B pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" posledním 12. místem bez bodového zisku a sestupem. Družstvo TJ Sokol Všetaty B se v soutěži KS2B rovněž umístilo bez bodového zisku na posledním 12. místě a také sestoupilo. Družstvo TJ Sokol Všetaty "C" se umístilo v RP1 na poklidném 6. místě ve středu tabulky. Ale družstvo TJ Sokol Všetaty "D" se ve stejné soutěži umístilo na předposledním a sestupovém místě. Většina družstev se v této sezóně pokoušela zdolávat vyšší mety a výsledky tomu odpovídají. Jediné družstvo TJ Sokol Všetaty "C" hrálo to kam patří. Ostatní družstva si tak trochu lížou rány a sestupují.

Při své první účasti v RPz 2017/2018 staršího žactva se všetatský žákovský umístil bez bodového zisku na posledním 8. místě. Přesto všetatské děti dosáhli v sezóně vynikajícího výsledku na Regionálním přeboru mládeže v Neratovicích, když se A. Kůsová a M. Přibyl umístili na děleném třetím v kategorii nejmladších žáci. Ve čtyřhře na stejném turnaji a kategorii se umístila na druhém místě dvojice děvčat A. Kůsová a L. Bartoníčková. 

Z předsezónních jednání se podařilo udržet pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A" krajskou soutěž. Družstvo TJ Sokol Všetaty "D" zaniklo. Své roční hostování ukončili M. Boháč a L. Kočiš. Velkou ztrátou je odchod dvou mladých odchovanců J. Němečka do TJ Neratovice a J. Holečka do TJ Kralupy. Oba patřili vždy k oporám druhého všetatského mužstva a jejich body budou oddílu chybět. Po A. Pokorném se stal vedoucím a hlavním trenérem mládeže D. Franěk.

Pátá sezóna 2018/2019 pro družstvo TJ Sokol Všetaty "A"  skončila 9. místem v soutěži KS2B a dalším papírovým sestupem po prohře ve třetím kole Play Out s oddílem TTC Brandýs nad Labem "D". Družstvo TJ Sokol Všetaty "B" se umístilo v RP1 na velmi dobrém 5. místě. Ale družstvo TJ Sokol Všetaty "C" se ve stejné soutěži umístilo na posledním 12. místě bez bodového zisku a sestupem. Takže i v této sezóně hrála dvě všetatská družstva ve svých soutěžích nad svoje výkonnostní možnosti. 

Příjemným překvapením této sezóny byl výkon žákovského družstva, které se ve své druhé účasti v RPŽ 2018/2019 staršího žactva umístilo na vynikajícím třetím místě za oběma družstvy z Neratovic, přičemž posledních sedm kol nenašlo v soutěži přemožitele. Oporou družstva byla dvojice A. Kůsová a T. Jablončík. Oba skvěle hrající mladší žáky v základu nejčastěji doplňoval V. Kopecký. Velmi důležité body uhráli také M. Přibyl a L. Bartoníčková. 

Největšího úspěchu uplynulé sezóny dosáhla společně dvojice A. Kůsová a T. Jablončík, když na Regionálním přeboru mládeže v Neratovicích s přehledem ovládli ve čtyřhře svou kategorii a stali se Přeborníky mladšího žactva. Ve dvouhrách se ve stejné kategorii umístil na druhém místě T. Jablončík a na třetím místě A. Kůsová. 

Během posledních pěti let prokázal všetatský oddíl stolního tenisu velký elán a vykonal kus práce při svém znovu založení a při získávání své někdejší slávy. Velký podíl na obrození stolního tenisu ve Všetatech mají především pánové A. Pokorný, L. Kůs a J. Bíba. Jejich práce z mládeží v kroužku přináší první výsledky, na které navazuje v oddíle D. Franěk v podobě úspěšného začlenění vlastních odchovanců do družstev dospělých a výrazných úspěchů jednotlivců v mládežnických kategorií nejen na úrovni regionu.

Šestá sezóna 2020/2021 byla z důvodů přetrvávající nepříznivé pandemické situace a vládních opatřeních předčasně ukončena.